Koło matematyczne.

"JEŚLI W MATEMATYCE NIE BYŁOBY PIĘKNA TO, ZROZUMIAŁE, ŻE NIE BYŁOBY I SAMEJ MATEMATYKI. JAKAŻ BOWIEM SIŁA PRZYCIĄGNĘŁABY DO TEJ NIEŁATWEJ NAUKI NAJWIĘKSZYCH GENIUSZY RODZAJU LUDZKIEGO? "

M. A. Czajkowski

Szczególne uzdolnienia i zainteresowania matematyczne trzeba rozwijać jak najwcześniej, już w szkole podstawowej. Jest to ważny element pracy szkoły i nauczycieli, bo cóż gorszego można uczniowi wyrządzić niż zaprzepaścić jego talent i zdolności? W każdym zespole uczniów znajdą się uczniowie uzdolnieni matematycznie. Uczniów takich należy otoczyć opieką. Wymaga to nowych skutecznych rozwiązań w indywidualizacji pracy dydaktyczno – wychowawczej, kształtowaniu i rozwijaniu zainteresowań uczniów, wdrażaniu ich do samodzielnej pracy.

Udział w zajęciach kółka matematycznego stwarza uczniom warunki rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności oraz rozwijania zdolności ukrytych, wcześniej nieujawnionych. Z myślą o uczniach starszych klas szkoły podstawowej opracowałam program kółka matematycznego, który obecnie realizuję.

OCZEKIWANE EFEKTY:

Zakładam, że uczeń realizujący program:

• pogłębi swoją wiedzę w zakresie matematyki,
  • ugruntuje swoje zainteresowania,
  • rozwinie umiejętność samodzielnego uczenia się i korzystania z różnych źródeł informacji,
  • z chęcią będzie brał udział w konkursach matematycznych i będzie osiągał w nich sukcesy.

Koło odbywa się w sali wyposażonej w tablicę interaktywną z dostępem do Internetu. Umożliwia to przeprowadzanie zajęć z wykorzystaniem ciekawych stron internetowych wspomagających naukę.

W ramach zajęć rozwiązywane są również zadania:

• przygotowywane na prezentacjach multimedialnych,
  • przygotowujące do konkursów szkolnych, międzyszkolnych i międzynarodowych np. Kangur Matematyczny,
  • łamigłówki, krzyżówki, rebusy matematyczne itp.