Oferta Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 w Warszawie

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 30, to tradycja i nowoczesność. Historia naszej placówki sięga roku 1934 i od tego czasu nieprzerwanie trwa jej działalność edukacyjno - wychowawcza. Sięgamy po piękne patriotyczne tradycje związane z naszym patronem – Powstańcami 1863 r. Działalność szkoły wpisana jest w klimat środowiska kulturalno-artystycznego Pragi. W ramach rozwijania aktywności twórczej uczniów prowadzimy edukację artystyczną mocno akcentującą ekspresyjne i impresyjne metody pracy z uczniem. Szkoła jest pomysłodawcą i organizatorem corocznych Dzielnicowych Festiwali Teatralnych. Podejmujemy inicjatywy ogólnopolskie odnoszące się do ważnych wydarzeń rocznicowych. W 2012 roku - Roku Janusza Korczaka byliśmy organizatorem interdyscyplinarnego projektu artystycznego pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Praga Północ, Rzecznika Praw Dziecka i Mazowieckiego Kuratora Oświaty. W 2013 roku – Roku Powstania Styczniowego będziemy realizatorami projektu historyczno-artystycznego skierowanego do szkół warszawskich. Już uzyskaliśmy patronat: Burmistrza Dzielnicy Praga Północ, senatora RP Marka Borowskiego oraz takich instytucji jak: IPN, Centralna Biblioteka Wojskowa, Muzeum Wojska Polskiego i MON. Nowoczesna hala sportowa oraz dwie sale gimnastyczne (w tym jedna przystosowana tylko dla klas 0-III), umożliwiają prowadzenie oddziałów sportowych na wszystkich poziomach edukacyjnych. Drużyny siatkarek i koszykarzy osiągają sukcesy na szczeblu ogólnopolskim i dzielnicowym. Każdego roku zdobywamy I miejsce i tytuł Mistrza Sportu Szkolnego Dzielnicy Praga Północ. Nasze absolwentki zasiliły szeregi reprezentacji młodziczek województwa mazowieckiego w ramach programu Nadzieje Olimpijskie. Stawiamy na sukces ucznia i przygotowujemy go do dalszego kształcenia, zdobywania wiedzy i umiejętności potrzebnych we współczesnym świecie. W naszej szkole pracuje grono bardzo dobrych nauczycieli, którzy osiągają efekty w nauczaniu najlepszych uczniów jak i tych ze specjalnymi potrzebami. Dzięki szerokiej ofercie pomocy psychologiczno-pedagogicznej żaden uczeń nie zostanie u nas bez pomocy. Przełamujemy stereotypy dotyczące niepełnosprawności, wszyscy uczniowie czują się akceptowani, potrzebni i doceniani. Na wszystkich poziomach edukacyjnych prowadzimy klasy integracyjne, gdzie edukacja ma charakter wielokierunkowy dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego dziecka.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Do dyspozycji mamy:

1. nowoczesną salę do zajęć gimnastyki korekcyjnej, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt SYNCOPA;
  2. nowocześnie urządzoną salę „poznawania świata” do zajęć socjoterapii i stymulacji polisensorycznej;
  3. jedyny w dzielnicy gabinet przystosowany do kształcenia uwagi słuchowej metodą Tomatisa.

ZAJĘCIA METODĄ TOMATISA

Zajęcia metodą Tomatisa realizowane są z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu do stymulacji uwagi słuchowej. Metodę zwaną treningiem słuchowym opracował prof. Alfred Tomatis. Pracował on nad zależnością między słyszeniem a tworzeniem głosu i produkcją mowy. Zaobserwował on, że metoda ta przynosi wiele pozytywnych następstw u osób poddanych treningowi słuchowemu m.in :

1. poprawia się koncentracja uwagi
  2. harmonizuje się motoryka i koordynacja
  3. rozwijają się zdolności językowe i komunikacyjne

Na stymulację audio- psycho- lingwistyczną w oparciu o metodę Tomatisa składają się etapy;

1. diagnozowanie dziecka
  2. trening słuchowy

Terapia ta polega na odbiorze dźwięków o określonej częstotliwości i odpowiednio filtrowanych. Trening uwagi słuchowej składa się z sesji słuchania materiału dźwiękowego oraz pracy z głosem poprzedzony testem audiolaterometrycznym. Terapia metodą Tomatisa skierowana jest do uczniów u których występują problemy związane m.in. z komunikacją językową, funkcją słuchową, koncentracją uwagi. Uczestnikami zajęć są dzieci, które mają zalecenia od specjalistów m.in. psychologa, audiologa,

Realizator zajęć Beata Sajewska

Atutem szkoły jest wysokie poczucie bezpieczeństwa uczniów. Na terenie szkoły działa Szkolny Klub Bezpieczeństwa. Jesteśmy pomysłodawcami i organizatorami (wraz z Fundacją Prometeusz i Praską Auto Szkołą) corocznego Praskiego Konkursu Szkół Podstawowych z Pomocy Przedmedycznej. To pierwsza taka inicjatywa dla szkół prawobrzeżnej Warszawy. Ma on na celu rozwijanie umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Dajemy uczniom szanse na realizację ambicji i pasji. Wydajemy w formie drukowanej i elektronicznej Szkolny Miesięcznik Ludzi Pozytywnie Zakręconych Inaczej "ŚRUBOWKRĘT". Gazetka zarejestrowana jest w Bibliotece Narodowej i posiada własny numer międzynarodowej identyfikacji. W szkole od lat działa Klub PTTK DREPTAKI, laureat VI miejsca w wojewódzkim konkursie na „Najlepszy Szkolny Klub Turystyczno-Krajoznawczy” organizujący sobotnie wycieczki i rajdy dla uczniów i rodziców. Nasi uczniowie już od oddziału przedszkolnego mogą uczyć się w ramach zajęć dodatkowych drugiego języka obcego oraz korzystać z profesjonalnej nauki tańca. Szkoła bierze udział w innowacyjnych projektach unijnych poszerzających ofertę edukacyjną naszej placówki. "Dobre praktyki - dobrzy nauczyciele - skuteczna szkoła" to projekt realizowany we współpracy z Akademią Pedagogiki Specjalnej. "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych" to projekt realizowany przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy.

Szkoła wyposażona jest w:

1. dwie pracownie multimedialne, w tym jedną dla klas młodszych;
  2. pracownie komputerowe dla dzieci starszych i młodszych;
  3. bibliotekę wyposażoną w bogaty księgozbiór;
  4. świetlicę otwartą w godzinach 6.30-18.00;
  5. funkcjonalną i nowoczesną stołówkę szkolną.